Ҡысҡырып уҡыу сәғәте “Минеңсә уҡы!” Громкие чтения “Читай на моем языке”

#Башҡортсауҡыйбыҙпроекты

19 октябрҙә ауыл китапханаһында балалар яҙыусылары ижады менән танышыу маҡсатында ҡысҡырып уҡыу сәғәте уҙғарылды. Ҡатнашыусыларға башҡорт авторҙарының әҫәрҙәре ҡуйылған кәштәләр күрһәтелде, хәҙерге китаптарҙың ик, хатта өс телдә – башҡорт, рус һәм инглиз телдәрендә сығарылыуы һыҙыҡ өҫтөнә алынды. Рәсимә Ураҡсинаның “Тыуған ерем – торған ерем”, Мөҙәрис Мөсифуллиндың “Ҡурай иле”, Ғәлим Дәүләтовтың “Нөгөш буйы малайҙары” һәм башҡа китаптарҙы ҡарап сыҡты балалар. Сарала ҡатнашыусылар Гөлнур Яҡупованың “Маҡтансыҡ ҡарға” һәм “Тараҡлы кеҫәртке” хикәйәләрен сылбыр менән уҡыны.

*********************************************************************************************************************

#ПроектЧитаемнабашкирском

19 октября в сельской библиотеке прошли громкие чтения в целях ознакомления с творчеством башкирских писателей. Участникам мероприятия дали возможность посмотреть полки с башкирской детской и с краеведческой литературой, было подчеркнуто, что на сегодняшний день издательство “Китап” выпускает книги на двух, даже на трех языках – башкирском, русском и английском. Дети посмотрели книги отдельных авторов. Участники прочитали по цепочке рассказы “Маҡтансыҡ ҡарға” һәм “Тараҡлы кеҫәртке” Гульнур Якуповой.