Тематик сәғәт “Мәңге йәшә, башҡорт теле!” Тематический час “Вечно живи, башкирский язык!”

#Башҡортсауҡыйбыҙпроекты

15 ноябрь ауыл китапханаһына 2-се класс уҡыусылары саҡырылды. Китапханасы сарала ҡатнашыусы балаларҙы башҡорт телендәге төрлө китаптарҙан торған күргәҙмә менән таныштырҙы. Унда Рәми Ғариповтың, Зәйнәп Биишеваның туған тел тураһындағы шиғырҙары, башҡорт исемдәре китабы һәм башҡа документтар урын алды. Зөһрә Үтәғолованың – “Әсәм теле”, Фәүзиә Рәхимғолованың ” Аҡмулла” шиғырҙары менән танышты. Башҡорт телендә сыҡҡан “Аҡбуҙат” республика балалар журналындағы сканвордтарҙы сисеү, омонимдар менән эш төркөмләп алып барылды. Шулай уҡ, балалар башҡортса бәләкәй китаптарҙы ҡараны һәм өйгә уҡырға алды.

******************************************************************************************************************

#ПроектЧитаемнабашкирском

15 ноября в сельскую библиотеку были приглашены учащиеся 2-го класса. Библиотекарь ознакомила посетителей с выставкой книг на башкирском языке. На выставке были представлены стихотворения Р. Гарипова, З. Биишевой, книга “Башкирские имена” и другие. Дети ознакомились со стихотворениями о родном языке З. Утягуловой, Ф. Рахимгуловой. Решение сканвордов из разных номеров республиканского детского журнала “Аҡбуҙат” было интересно юным посетителям. Учащиеся ознакомились с миниатюрными книжками на башкирском языке и взяли читать домой.