Тематик сәғәт “Һөйҙөргән дә тел, көйҙөргән дә тел” Тематический час “Доброе слово – пища для души, дурное слово – боль для головы”

#Башҡортсауҡыйбыҙпроекты

14 декабрҙә ауыл китапханаһында Башҡорт теле көнөнә арнап ойошторолған “Һөйҙөргән дә тел, көйҙөргән дә тел” исемле сара ла”Ағинәйҙәр” клубы ағзалары менән берлектә уҙҙы.  Әлбиттә, башҡорт теле көнөндә башҡорт яҙыусылары менән танышмау мөмкин түгел. Унан һуң балалар блиц-һорауҙарға яуап бирҙе. Башҡорт алфавитын ҡабатлағандан һуң, уҡыусыларға грамматик һәм синтаксик уйындар, математик табышмаҡтар, шарадалар тәҡдим ителде. Уйын барышында балалар, һүҙлектәргә мөрәжәғәт итеп, тәржемә эшен дә башҡарҙы. Уҡыусыларҙың күп өлөшө китапханаға йөрөй, шуға ла улар үҙҙәрен бында иркен тотто.

Сара аҙағында китапхана янында ойошторолған “Ағинәйҙәр” клубы ағзалары балаларға башҡорт телендә Динә Талхинаның “Изге теләктәрен” көйләп ишеттерҙе, шулай уҡ апайҙарҙың һәр береһе балаларға үҙенең теләген еткерҙе.

*******************************************************************************************************************

#ПроектЧитаемнабашкирском

13 декабря в сельской библиотеке прошло мероприятие ко Дню башкирского языка с участием членов клубного объединения “Ағинәйҙәр”. Конечно, в этот день прозвучали стихотворения о родном языке. Затем дети ответили на блиц-вопросы. После повторения башкирского алфавита посетителям было предложено грамматические и синтаксические игры, математические головоломки и шарады. Во время игр дети обращались к словарям, тем самым поработали переводчиками.Основная масса учащихся постоянно ходит в библиотеку, поэтому они чувствовали себя здесь уверенно.

В конце мероприятия участники клуба “Ағинәйҙәр” выступили с наставлениями на музыкальный лад, которую сочинила башкирская писательница Дина Талхина.